Obamu hostí Windsorové, vévodkyně Kate má premiéru v oficiální roli

24. května 2011 v 20:43 |  Articles
Barack Obama a jeho manželka Michelle hovoří v Buckinghamském paláci s princem Williamem a jeho chotí Catherine (24. května 2011)
Americký prezident Barack Obama začal návštěvu Velké Británie v Buckinghamském paláci. Kromě královny se už setkal i s následníkem trůnu princem Charlesem a také s královskými novomanžely princem Williamem a jeho manželkou Catherine. Obamovi přenocují ve stejném pokoji, kde královský pár strávil svatební noc.


Pro Catherine, která svatbou s princem Williamem získala titul vévodkyně z Cambridge, to bylo dle serveru telegraph.co.uk vůbec poprvé, co oficiálně vystoupila coby členka britské královské rodiny. Nutno podotknout, že William a Kate se z líbánek na Seychelách vrátili teprve o víkendu.

Obama přiletěl do Británie z Irska předčasně už v pondělí večer, aby se vyhnul oblaku sopečného popela z Islandu. Noc strávil v londýnské rezidenci amerického velvyslance a během dne se přesunul do Buckinghamského paláce, kde stráví následující dvě noci.

Obamu vítaly salvy z Toweru

Spát bude v Belgickém apartmá, kde naposledy nocoval princ William a jeho manželka Catherine - královský pár tam strávil svou svatební noc. Po setkání s královskými novomanžely se Obamovi vydali za doprovodu královny Alžběty II., jejího chotě prince Filipa, následníka trůnu prince Charlese a jeho ženy Camilly na zahradu.
Tam si vyslechli 41 čestných salv z nedalekého Green Parku a Toweru a Barack Obama si pak s princem Filipem prohlédl čestnou gardu. Pak už následoval oběd s Alžbětou II., návštěva Westminsterského opatství a krátká zastávka na Downing Street, kde se setkali s premiérem Davidem Cameronem a jeho ženou Samanthou.

Pracovně se vůdci obou zemí setkají až ve středu a připojí se k nim i vicepremiér Nick Clegg. Zabývat by se měli ekonomikou i zahraničními konflikty, například válčením v Libyi a Afghánistánu, kde obě země společně působí. Pak vystoupí americký prezident v britském parlamentu.

Úterý je ale pro Baracka Obamu ve Spojeném království především vyhrazeno slavnostním příležitostem. Alžběta II. na jeho počest nechala uspořádat i státní večeři.

Tentokrát Obama přivezl album

Obamovi tentokrát královně věnovali album se vzácnými fotografiemi z návštěvy jejích rodičů - krále Jiřího VI. a královny matky - v USA v roce 1939. Alžběta II. zase věnovala prezidentovi dopisy, které si královna Viktorie vyměňovala s americkými prezidenty.
Při první návštěvě britské panovnice přivezl americký prezident do Buckinghamského paláce iPod s videonahrávkou její návštěvy USA v roce 2007. Konzervativní panovnice kromě toho tehdy ještě obdržela vzácný zpěvník s podpisem skladatele Richarda Rodgerse. Sama tehdy Obamovým darovala podepsanou fotografii Alžběty II. a Filipa ve stříbrném rámu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bee Bee | Web | 25. května 2011 v 17:51 | Reagovat

Obamovi přenocují ve stejném pokoji, kde královský pár prožil svatebni noc..

To zní... Zvláštně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama